Zdawać by się mogło, że kalendarz książkowy powoli odchodzi w niepamięć, z uwagi na coraz popularniejsze zastosowanie rozwiązań elektronicznych w naszym życiu, w tym zastępowanie tradycyjnych kalendarzy przez kalendarze online. Nic bardziej mylnego. Kalendarze tradycyjne, szczególnie książkowe były, są i będą popularne, niezależnie od rozwoju technologicznego.

Przewaga kalendarzy książkowych

W skrócie, zalety kalendarzy książkowych to:

– funkcjonalność,

– design,

– prostota użycia,

– łatwość przenoszenia,

– brak źródła zasilania.

Kalendarz książkowy nie wymaga ładowania, by móc z niego korzystać. Nie musimy się martwić o to, że urządzenie elektroniczne ma niski poziom energii, a nie posiadając ładowarki bądź źródła zasilania, nie będziemy mogli automatycznie z niego korzystać, co wyklucza również możliwość używania kalendarza elektronicznego. Kalendarz książkowy wystarczy otworzyć, by dokonać notatek czy sprawdzić wcześniej poczynione zapiski.

Tradycyjny kalendarz umożliwia zapisywanie danych w dowolnej formie długości. Od nas zależy co i jak chcemy zapisać i w którym miejscu. Możemy sobie dowolnie dzielić notatki tak, żeby było nam wygodnie, a nie tak, jak nakazuje algorytm aplikacji.

Telefon czy laptop nie zawsze możemy mieć ze sobą z różnych względów. Kalendarza tradycyjnego nikt i nigdzie nie zabroni nam zabrać, dzięki czemu zawsze mamy możliwość kontrolowania swoich spotkań i robienia notatek.

Kalendarz elektroniczny jest standardowy, jego wygląd uzależniony jest co do zasady, od jego twórcy. Decyzja o wyglądzie kalendarza książkowego zależy wyłącznie od nas. To my decydujemy o tym, jaką ma mieć treść, kolor, fakturę. Do nas należy to, czy nasz kalendarz będzie jednolity, kolorowy czy będzie miał jakąś grafikę. Dzięki temu możemy wyrazić siebie, swój charakter lub oddać powagę zawodu. Wygląd kalendarza książkowego zależy wyłącznie od nas.

Na co się zdecydować?

Nie mogąc wybrać pomiędzy kalendarzem tradycyjnym a elektronicznym, zdecydujmy się na oba. Dzięki temu nie zapomnimy o niczym. W kalendarzu elektronicznym zaleca się zapisywanie najważniejszych spotkań w danym dniu, natomiast w tradycyjnym, notowanie wszystkiego, co mamy w głowie w danej chwili.